Predstoji rekonstrukcija kompletnog kulturnog života
Datum: 2015-01-26
AUTOR: JELENA TASIĆ
Beograd - Neću da učestvujem u sveprisutnoj kulturi kukanja i proricanja šta će sve da pođe po zlu zato što jadikovke i žalopojke nikada nisu bile moj omiljeni muzički žanr. Smatram da optimizam u mom slučaju ne mora da se tretira kao crta karaktera, ali može kao dijagnoza. Ta dijagnoza je već puno puta u praksi pokazala šta je sve moguće - kaže za Danas ministar kulture i informisanja u Vladi Srbije Ivan Tasovac, sa kojim je sticajem raznih okolnosti razgovor vođen baš u danu kada je ministarstvo na čijem je čelu odlučilo da zavede red u medijima.
Na pitanje Danasa zašto Ministarstvo prvi put u njegovom mandatu reaguje baš zbog „tabloidskog slučaja“ novoizabrane predsednice Hrvatske, iako su mediji u Srbiji u poslednjih godinu i po puni političke i svake druge pornografije, ministar Tasovac odgovara da se „čekalo da se završe procesi donošenja zakona koje nismo imali punih 11 godina, kao i podzakonskih akata“:
- Da su raniji zakoni bili dobri i mogli bilo čemu da služe, ne bismo imali medijsku scenu kakvu smo zatekli na početku svog mandata. Sada su se stvorili preduslovi da Ministarstvo može da reaguje u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima. Ipak, nadam se da nećemo morati da glumimo razrednog starešinu koji udara packe neodgovornim glavnim urednicima ili vlasnicima medija i da nećemo morati da zatrpavamo tužilaštvo slučajevima koji se mogu podvesti pod elementarno pitanje poštovanja minimuma profesionalnih normi ili pristojnosti. Dakle, ovde se radi ne samo o poštovanju zakona, nego pre svega o poštovanju etičkog kodeksa novinarskih udruženja i Saveta za štampu od strane samih novinara. Mislim da se premalo govori o odgovornosti urednika, pa i samih novinara.
- Najave
- Otvaranje izložbe NOVAC I DRŽAVA – SAČUVANA PRIČA u Narodnom muzeju
- „Smernice za uspostavljanje efikasnog digitalnog nastupa i predstavljanja ustanova kulture u R.Srbiji“
- Završna Javna rasprava o Nacrtu zakona o Memorijalnom centru “Staro sajmište”
- Iz medija
- Vukosavljević na skupu o srpskom kulturnom prostoru
17.05.2019. - Vukosavljević: Kosovo jezgro srpskog kulturnog identiteta
06.05.2019. - Ministarstvo podnosi prijave protiv tabloida zbog eksplicitnih naslovnica
15.01.2019. - U ovoj godini tri do pet nacionalnih penzija
02.01.2019. - Vladan Vukosavljević: Na korak smo do povratka lista Miroslavljevog jevanđelja
30.12.2018.